سورس لیزر

تنظیم قدرت و سرعت لیزر

تنظیم قدرت و سرعت لیزر

مقدمه
برش لیزری فرآیندی است که در آن یک ماده با استفاده از پرتو لیزر برش داده می شود. این می تواند برای مواد کوچک و ظریف یا مواد با سطح ضخامت بسیار بیشتر باشد (مانند ورق های فلزی). این فرآیند به سادگی شامل استفاده از یک پرتو لیزر متمرکز (به عنوان مثال، موج پالسی یا پیوسته) برای برش طیف وسیعی از مواد با دقت بالا، با استفاده از فرآیندی است که بسیار قابل تکرار است. در ادامه بیشتر با تنظیم قدرت و سرعت لیزر آشنا خواهیم شد.

سورس لیزر

برای اطلاعات بیشتر برای خرید سورس لیزر می توانید از صفحه مورد نظر استفاده کنید.

 

کاربرد برش لیزری

حفاری لیزری

حفاری لیزری فرآیند بدون تماس ایجاد حفره‌های «پاپیده» یا «پرکاشن حفاری شده» در یک ماده است که با ضربان مکرر پرتو لیزر در یک منطقه خاص به دست می‌آید. این مواد بخار شده و لایه به لایه ذوب می شود تا سوراخ های مته ایجاد شود. این فرآیند بسته به ضخامت مواد، تعداد سوراخ هایی که باید ایجاد شوند و اندازه (عرض و عمق) این سوراخ ها متفاوت است.

علامت گذاری لیزری

در علامت گذاری لیزری، علامت گذاری مستقیما روی سطح با استفاده از پرتو لیزر پالسی فشرده اعمال می شود. پرتو لیزر با سطح جزء منجر به تغییر در ماده می شود که باعث ایجاد تغییر رنگ، ساختار یا علامت گذاری قابل مشاهده می شود. طیف گسترده ای از مواد نیز برای علامت گذاری لیزری موجود است. نشانه گذاری لیزری را می توان نه تنها بر روی تمام فلزات، بلکه بر روی سرامیک، پلاستیک، ال ای دی، لاستیک، کامپوزیت های گرافیکی و غیره ایجاد کرد.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزری فرآیند حذف بخشی از مواد برای برجای گذاشتن یک اثر حکاکی قابل مشاهده است. فرآیند حکاکی توسط پرتو لیزر مواد حذف می‌شود تا علامتی ایجاد شود، جایی که لیزر مانند یک اسکنه عمل می‌کند و نواحی انتخاب شده از ماده موضوع را دور می‌کند. شی در زیر سطح مشخص شده است. عمق به زمان ماندن، پالس انرژی و تعداد گذرها و همچنین نوع ماده بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر برای خرید سورس لیزر می توانید از صفحه مورد نظر استفاده کنید.

جوش لیزری

جوشکاری لیزری فرآیند جوشکاری مواد به یکدیگر است، خواه برای اتصال مواد مشابه یا غیر مشابه به یکدیگر باشد. جوشکاری لیزری یک کاربرد است که کسب و کارها به دلایل کیفیت و هزینه به سادگی نمی توانند از آن چشم پوشی کنند. جوشکاری برای بسیاری از مواد و برای ضخامت های مختلف قابل دستیابی است.

جوشکاری در کاربردهای بسیار متنوعی از جمله صفحات فولادی ضخیم، سلول‌های سوختی و باتری‌ها از طریق سیم‌های ریز برای تولید تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود. از مزایای جوشکاری لیزر فیبر می توان به دقت نهایی، ایجاد اتصالات پیچیده، استفاده از اتصالات جوشی ثابت و بسیار تکرارپذیر و همچنین اتصالات جوشی با استحکام فوق العاده بالا اشاره کرد.

تنظیم قدرت و سرعت لیزر

سرعت برش باید با نوع و ضخامت قطعه کار مطابقت داشته باشد. سرعت خیلی سریع یا خیلی آهسته منجر به افزایش زبری، ایجاد سوراخ و خطوط کشش بزرگ می شود. توان لیزر باید متناسب با نوع و ضخامت قطعه کار تنظیم شود. کاهش قدرت لیزر ممکن است برای دستیابی به دقت بالا در قطعات کار با شکل پیچیده یا قطعات بسیار کوچک ضروری باشد.

همانند توان لیزر، فرکانس پالس را می توان با کار ماشینکاری مربوطه مطابقت داد. به عنوان مثال، توصیه می شود خطوط کوچک با فرکانس پالس کاهش یافته بریده شوند. فرکانس پالس نیز هنگام سوراخ کردن در حالت رمپ کاهش می یابد.

تنظیمات مناسب دستگاه برش لیزر

زباله های روی صفحه فیلتر دریچه خروجی اگزوز را به موقع تمیز کنید تا مطمئن شوید که لوله تهویه باز شده است.
لنز محافظ را تعویض کنید، نقطه مرکزی نور قرمز لیزر را دوباره کالیبره کنید و مطمئن شوید که نور لیزر در مرکز نازل مسی قرار دارد.
دمای آب خنک کننده را بررسی کنید، دمای ورودی آب لیزر 22 ℃ s 25 ℃ است.

چه هر قسمت اتصال کمپرسور هوای بدون روغن شل باشد و یا فشار هوا در مخزن ذخیره هوا ثابت باشد، شیر تخلیه را در قسمت پایین مخزن ذخیره هوا باز کنید تا کثیفی در مخزن آزاد شود.

هنگام خاموش کردن مجدد کمپرسور هوا، به راه اندازی و توقف و عدم استفاده از توقف اضطراری برای جلوگیری از معکوس شدن و برگشت روغن کمپرسور هوا توجه کنید. هنگام خاموش کردن کمپرسور هوا، دریچه هوا را ببندید.

فریز خشک کن را بررسی کنید و دکمه شروع را فشار دهید تا ببینید چراغ نشانگر روشن است یا خیر. این که آیا زهکش اتوماتیک آب را به طور منظم تخلیه می کند. در حالت توقف و بدون هوای فشرده، چه نشانگر دماسنج تبخیر کمتر از دمای محیط باشد، حدود 5-15 درجه سانتیگراد کمتر از دمای محیط طبیعی است. در حالت کار و جریان هوای فشرده، آیا نشانگر دماسنج تبخیر در منطقه سبز است.

وضعیت کار تثبیت کننده ولتاژ را مرتب بررسی کنید: مشاهده کنید که آیا افزایش دمای ترانسفورماتور جبران کننده و ترانسفورماتور تنظیم کننده ولتاژ طبیعی است، آیا گرم شدن بیش از حد، تغییر رنگ سیم پیچ و غیره وجود دارد یا خیر. آیا تماس برس کربن خوب است. نظارت بر نرمال بودن ولتاژ ورودی و خروجی آیا یک پدیده اضافه بار وجود دارد صبر کنید. هنگامی که یک ناهنجاری پیدا شد، باید بلافاصله با آن برخورد کرد.

شرایط نگهداری محور دستگاه برش لیزر

سر لیزر و و سایر سطوح نوری را مستقیما لمس نکنید تا از خراشیدگی یا خوردگی روی سطح آینه جلوگیری شود. تمیز کردن سطح لنز نوری با آب یا مواد شوینده اکیداً ممنوع است. سطح لنز با یک فیلم خاص پوشانده شده است. اگر از این ها برای تمیز کردن لنز استفاده کنید، به سطح لنز آسیب می رساند. لنز را در مکان تاریک و مرطوب قرار ندهید، زیرا باعث پیری سطح لنز می شود. بر کیفیت پرتو تأثیر می گذارد.
درجه حرارت در تابستان افزایش می یابد و فشار کاری سیستم خنک کننده دستگاه برش لیزر افزایش می یابد. توصیه می شود قبل از رسیدن دمای بالا فشار کولر را حفظ کنید.

 

سازندگان مختلف فشار تجهیزات متفاوتی دارند. توصیه می شود قبل از تعمیر با پارامترهای خاص سازنده تجهیزات مشورت کنید. مطمئن شوید که لوله لیزر با آب در حال گردش قبل از کار دستگاه پر شده است. کیفیت و دمای آب در گردش به طور مستقیم بر عمر مفید تیوب لیزر تأثیر می گذارد. بنابراین لازم است به صورت دوره ای آب در حال گردش تعویض و مخزن آب تمیز شود. این کار بهتر است یک بار در هفته انجام شود.

تعدادی آینه و لنزهای فاصله کانونی روی دستگاه وجود خواهد داشت. نور لیزر توسط این لنزها منعکس و متمرکز می شود و سپس از موهای لیزر ساطع می شود. لنز مستعد گرد و غبار یا سایر آلاینده ها است که باعث از بین رفتن لیزر یا آسیب به لنز می شود. بنابراین هر روز لنزها را تمیز کنید.

دقت دستگاه برش غیر فلزات

در مورد مواد غیر فلزی، رفتار برش با استفاده از پرتو لیزر باید در هر مورد بررسی شود. به طور کلی می توان گفت:

مواد طبیعی ارگانیک مانند چرم، چوب، مقوا و کاغذ را می توان با نتایج خوبی برش داد، اما تغییر رنگ جزئی ناشی از کربن در لبه های برش را باید انتظار داشت. مواد مصنوعی آلی مانند شیشه اکریل، پی وی سی و پلی اورتان را می توان با نتایج خوبی جدا کرد، اما باید اقداماتی برای جذب و تصفیه دودهای خطرناکی که ممکن است ایجاد شود انجام شود.

نکته: سیستم های جمع آوری گرد و غبار و فیلتراسیون طراحی شده برای فلزات برای برش مواد مصنوعی آلی کافی نیستند.

مراحل تنظیمات سرعت و قدرت دستگاه برش لیزر

سطوح مواد براق، مانند آلومینیوم خالص، انعکاس قوی پرتو لیزر را ایجاد می کند و در نتیجه برش نتایج ضعیفی نیز دارد. با برش لیزری، علائم نورد و شیارها، مهرها و آسیب مکانیکی به حفره ها، پرتوهای لیزر و جریان گاز را در جهت های نامشخص منحرف می کنند. این امر در ورق های ضخیم بیشتر به چشم می خورد و باعث تمیزی لبه های برش شده و باعث کاهش سرعت و عملکرد برش می شود. پوشش های اسپری و رنگ و پوشش های پلاستیکی بر روی نتیجه برش تأثیر می گذارد.

فلس آسیاب روی سطح ورق، نتیجه برش را مختل می کند. مقیاس شل با ضخامت های مختلف به پرتو لیزر متمرکز اجازه نمی دهد که مستقیماً به سطح برخورد کند. گاز برشی که پرتو لیزر را در بر می گیرد نیز منحرف می شود.

بقایای دانه های ماسه در سطوح ماسه بلاست شده، پرتو لیزر را منعکس می کند و ساختار سطحی زبر (هرمی شکل) جریان گاز برش را روی سطح منحرف می کند. علاوه بر این ماسه حاوی سیلیکون است که باعث ایجاد مشکلاتی در برش پرتو لیزر می شود. بافت ناهموار سطوحی که با تکنیک های دانه ساینده (به شکل فنجان) درمان شده اند نیز می تواند جریان گاز برش را روی سطح منحرف کند که می‌تواند باعث نقص در برش زمانی شود که پرتو لیزر روی آنها بریده شود.

در مقابل، یک لایه نازک روغن که اغلب روی مواد ورق وجود دارد، نتیجه برش را مختل نمی کند. در حین سوراخ کردن با قدرت لیزر 100% تأثیر مثبت دارد، زیرا تجمع سرباره در سطح ورق به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

مزایای برش لیزری

مزایای برش لیزری شامل بهبود سرعت، کاهش زمان راه‌اندازی و خاموش شدن، کاهش مصرف برق و هزینه‌ها، ضایعات بسیار کمتر مواد، و همه این‌ها از طریق فرآیند بدون تماس که ایمن‌تر است و از آلودگی جلوگیری می‌کند است.

 

کلام آخر

در دراز مدت، نگهداری از لیزرهای فیبر به خوبی برای تولیدکنندگان مفید است. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه عمر دستگاه را افزایش می دهد، بهترین عملکرد برش را ارائه می دهد و در هزینه سازنده صرفه جویی می کند. همیشه به یاد داشته باشید که وقتی عملیات لیزر شما با مشکلی مواجه شد، با مجموعه مگا ماشین سرویس تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

جهت مشاوره با کارشناسان و اطلاع از برندهای موجود و قیمت ها لطفا شماره خود را در کادر زیر ثبت نمایید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.