نکاتی برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر

راهکارهای بهبود کیفیت برش لیزری
فهرست مطالب

قدرت و سرعت لیزر دو عامل مهم در برش لیزری هستند.  برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر، باید به عوامل مختلفی مانند نوع ماده، ضخامت ماده، سرعت برش مورد نظر و سایر نیازهای خود توجه کنید.

کاربردهای دستگاه برش لیزری

 • برش لیزری : برای برش مواد 
 • حفاری لیزری: ایجاد سوراخ های کوچک در مواد
 • علامت گذاری لیزری: ایجاد علامت های قابل مشاهده بر روی مواد
 • جوشکاری لیزری: اتصال مواد به یکدیگر

نگهداری دستگاه برش لیزر فایبر

 1. زباله های روی صفحه فیلتر دریچه خروجی اگزوز را به موقع تمیز کنید تا مطمئن شوید که لوله تهویه باز شده است.
 2. لنز محافظ را تعویض کنید، نقطه مرکزی نور قرمز لیزر را دوباره کالیبره کنید و مطمئن شوید که نور لیزر در مرکز نازل مسی قرار دارد.
 3. دمای آب خنک کننده را بررسی کنید، دمای ورودی آب لیزر 22 ℃ s 25 ℃ است.
 4. چه هر قسمت اتصال کمپرسور هوای بدون روغن شل باشد و یا فشار هوا در مخزن ذخیره هوا ثابت باشد، شیر تخلیه را در قسمت پایین مخزن ذخیره هوا باز کنید تا کثیفی در مخزن آزاد شود.
 5. هنگام خاموش کردن مجدد کمپرسور هوا، به راه اندازی و توقف و عدم استفاده از توقف اضطراری برای جلوگیری از معکوس شدن و برگشت روغن کمپرسور هوا توجه کنید. هنگام خاموش کردن کمپرسور هوا، دریچه هوا را ببندید.
 6. فریز خشک کن را بررسی کنید و دکمه شروع را فشار دهید تا ببینید چراغ نشانگر روشن است یا خیر. این که آیا زهکش اتوماتیک آب را به طور منظم تخلیه می کند. در حالت توقف و بدون هوای فشرده، چه نشانگر دماسنج تبخیر کمتر از دمای محیط باشد، حدود 5-15 درجه سانتیگراد کمتر از دمای محیط طبیعی است. در حالت کار و جریان هوای فشرده، آیا نشانگر دماسنج تبخیر در منطقه سبز است.
 7. وضعیت کار تثبیت کننده ولتاژ را مرتب بررسی کنید: مشاهده کنید که آیا افزایش دمای ترانسفورماتور جبران کننده و ترانسفورماتور تنظیم کننده ولتاژ طبیعی است، آیا گرم شدن بیش از حد، تغییر رنگ سیم پیچ و غیره وجود دارد یا خیر. آیا تماس برس کربن خوب است. نظارت بر نرمال بودن ولتاژ ورودی و خروجی آیا یک پدیده اضافه بار وجود دارد صبر کنید. هنگامی که یک ناهنجاری پیدا شد، باید بلافاصله با آن برخورد کرد.

راهکارهای بهبود کیفیت برش لیزری

تنظیمات دستگاه برش لیزر فایبر

سرعت برش باید با نوع و ضخامت قطعه کار مطابقت داشته باشد. سرعت خیلی سریع یا خیلی آهسته منجر به افزایش زبری، ایجاد سوراخ و خطوط کشش بزرگ می شود. توان لیزر باید متناسب با نوع و ضخامت قطعه کار تنظیم شود. هرچه ضخامت متریال بیشتر باشد باید توان سورس لیزر بیشتر باشد. 

تنظیم نقطه صفر دستگاه لیزر

تنظیم نقطه صفر دستگاه لیزر یک فرآیند ضروری است که باید قبل از شروع کار با دستگاه انجام شود. نقطه صفر دستگاه لیزر، نقطه ای است که لیزر از آن شروع به برش یا حکاکی می کند. اگر نقطه صفر دستگاه لیزر به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است برش یا حکاکی شما نامنظم یا غیر دقیق باشد.

برای تنظیم نقطه صفر دستگاه لیزر، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستگاه لیزر را روشن کنید و آن را به شبکه وصل کنید.
 2. نرم افزار دستگاه لیزر را باز کنید.
 3. یک قطعه کاغذ یا مقوا را روی سطح کار دستگاه قرار دهید.
 4. از یک مداد یا نشانگر دائمی برای علامت گذاری نقطه ای که می خواهید نقطه صفر دستگاه لیزر باشد، استفاده کنید.
 5. در نرم افزار دستگاه لیزر، نقطه علامت گذاری شده را به عنوان نقطه صفر دستگاه تنظیم کنید.

دستگاه برش لیزر فایبر

تنظیم محور دستگاه لیزر

تنظیم محور دستگاه لیزر یک فرآیند ضروری است که باید قبل از شروع کار با دستگاه انجام شود. تنظیم محور دستگاه لیزر باعث می شود که دستگاه لیزر به درستی کار کند و برش و حکاکی دقیق و با کیفیت انجام شود.

محور دستگاه لیزر، ساختاری است که لیزر روی آن حرکت می کند. این محور شامل سه محور اصلی است:

 • محور X: محوری است که لیزر را در جهت عرضی حرکت می دهد.
 • محور Y: محوری است که لیزر را در جهت طولی حرکت می دهد.
 • محور Z: محوری است که لیزر را در جهت عمودی حرکت می دهد

نکاتی برای تنظیم محور دستگاه لیزر

 • قبل از تنظیم محور دستگاه لیزر، مطمئن شوید که دستگاه لیزر خاموش و از برق کشیده شده است.
 • برای علامت گذاری نقطه صفر هر یک از محورهای دستگاه لیزر از مداد یا نشانگر دائمی استفاده کنید تا نقطه علامت گذاری شده قابل مشاهده باشد.
 • هنگام تنظیم محور دستگاه لیزر، دقت زیادی داشته باشید تا محور دستگاه به درستی تنظیم شود.

تنظیم محور Z دستگاه لیزر

تنظیم محور Z دستگاه لیزر، مهم ترین تنظیمی است که باید انجام شود. محور Z مسئول حرکت لیزر در جهت عمودی است و تنظیم صحیح این محور باعث می شود که لیزر به درستی برش یا حکاکی انجام دهد.

چگونه کیفیت برش لیزری را بالا ببریم؟

نکات مهم نگهداری دستگاه برش لیزر

 

 • سر لیزر و و سایر سطوح نوری را مستقیما لمس نکنید تا از خراشیدگی یا خوردگی روی سطح آینه جلوگیری شود.
 • تمیز کردن سطح لنز نوری با آب یا مواد شوینده اکیداً ممنوع است.
 • لنز را در مکان تاریک و مرطوب قرار ندهید، زیرا باعث پیری سطح لنز می شود. بر کیفیت پرتو تأثیر می گذارد.
 • درجه حرارت در تابستان افزایش می یابد و فشار کاری سیستم خنک کننده دستگاه برش لیزر افزایش می یابد. توصیه می شود قبل از رسیدن دمای بالا فشار کولر را حفظ کنید.
 • سازندگان مختلف فشار تجهیزات متفاوتی دارند. توصیه می شود قبل از تعمیر با پارامترهای خاص سازنده تجهیزات مشورت کنید.
 • مطمئن شوید که لوله لیزر با آب در حال گردش قبل از کار دستگاه پر شده است. کیفیت و دمای آب در گردش به طور مستقیم بر عمر مفید تیوب لیزر تأثیر می گذارد. بنابراین لازم است به صورت دوره ای آب در حال گردش تعویض و مخزن آب تمیز شود. این کار بهتر است یک بار در هفته انجام شود.
 • تعدادی آینه و لنزهای فاصله کانونی روی دستگاه وجود خواهد داشت. نور لیزر توسط این لنزها منعکس و متمرکز می شود و سپس از موهای لیزر ساطع می شود.
 • لنز مستعد گرد و غبار یا سایر آلاینده ها است که باعث از بین رفتن لیزر یا آسیب به لنز می شود. بنابراین هر روز لنزها را تمیز کنید.

آموزش نحوه تعویض قطعات مصرفی دستگاه برش لیزر

راهکارهای بهبود کیفیت برش لیزری

سطح مواد بر کیفیت برش لیزری تأثیر می گذارد. سطوح براق، مانند آلومینیوم خالص، پرتو لیزر را منعکس می کند و باعث برش ضعیف می شود. سطوح ناهموار، مانند سطوحی که دارای علائم نورد، شیار، مهر و آسیب مکانیکی هستند، جریان گاز برش را منحرف می کنند و باعث کثیفی لبه های برش و کاهش سرعت برش می شوند. پوشش های اسپری، رنگ و پلاستیک نیز می توانند تأثیر منفی بگذارند.

واترجت یا برش لیزر فایبر بیشتر بخوانید: واترجت یا برش لیزر فایبر؟

فلس آسیاب روی سطح ورق باعث انحراف پرتو لیزر و گاز برش می شود. بقایای دانه های ماسه در سطوح ماسه بلاست شده نیز باعث انحراف پرتو لیزر و جریان گاز برش می شود. بافت ناهموار سطوحی که با تکنیک های دانه ساینده درمان شده اند نیز می تواند باعث انحراف جریان گاز برش شود.

در مقابل، یک لایه نازک روغن روی سطح ورق تأثیر منفی ندارد. در واقع، در حین سوراخ کردن با قدرت لیزر 100%، می تواند باعث کاهش تجمع سرباره شود.

تنظیم قدرت و سرعت لیزر

قدرت و سرعت لیزر دو عامل مهم در برش و حکاکی لیزری هستند. قدرت لیزر تعیین می کند که چقدر انرژی به مواد اعمال می شود و سرعت لیزر تعیین می کند که چقدر سریع لیزر روی مواد حرکت می کند.

برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر، باید به عوامل مختلفی مانند نوع ماده، ضخامت ماده، سرعت برش یا حکاکی مورد نظر و سایر نیازهای خود توجه کنید.

قدرت لیزر

قدرت لیزر با واحد وات اندازه گیری می شود. هرچه قدرت لیزر بیشتر باشد، انرژی بیشتری به مواد اعمال می شود و برش یا حکاکی سریع تر و عمیق تر انجام می شود.

برای برش مواد نرم مانند کاغذ یا مقوا، نیاز به قدرت لیزر کمتری نسبت به برش مواد سخت مانند فولاد یا آلومینیوم است. همچنین، برای برش مواد با ضخامت بیشتر، نیاز به قدرت لیزر بیشتری نسبت به برش مواد با ضخامت کمتر است.

سرعت لیزر

سرعت لیزر با واحد میلی متر بر دقیقه (mm/min) اندازه گیری می شود. هرچه سرعت لیزر بیشتر باشد، لیزر سریع تر روی مواد حرکت می کند و برش یا حکاکی سریع تر انجام می شود.

برای برش مواد نرم، می توان از سرعت لیزر بالاتری نسبت به برش مواد سخت استفاده کرد. همچنین، برای حکاکی مواد، می توان از سرعت لیزر کمتری نسبت به برش مواد استفاده کرد.

مناسب ترین دستگاه برش پلاسما

تنظیم قدرت و سرعت لیزر

برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستگاه لیزر را روشن کنید.
 2. نرم افزار دستگاه لیزر را باز کنید.
 3. در نرم افزار دستگاه لیزر، قدرت و سرعت لیزر را تنظیم کنید.
 4. تنظیمات را ذخیره کنید.

برای اطمینان از اینکه تنظیمات قدرت و سرعت لیزر مناسب است، می توانید یک برش یا حکاکی آزمایشی انجام دهید. اگر برش یا حکاکی شما دقیق و با کیفیت است، می توانید مطمئن باشید که تنظیمات قدرت و سرعت لیزر مناسب است.

نکاتی برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر

 • برای تنظیم قدرت و سرعت لیزر، از دستورالعمل های دستگاه لیزر خود پیروی کنید.
 • هنگام تنظیم قدرت و سرعت لیزر، دقت زیادی داشته باشید تا تنظیمات مناسب انجام شود.
 • برای برش یا حکاکی مواد مختلف، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد قدرت و سرعت لیزر داشته باشید.

با تنظیم صحیح قدرت و سرعت لیزر، می توانید از برش و حکاکی دقیق و با کیفیت اطمینان حاصل کنید.

 

کلام آخر

در دراز مدت، نگهداری از لیزرهای فیبر به خوبی برای تولیدکنندگان مفید است. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه عمر دستگاه را افزایش می دهد، بهترین عملکرد برش را ارائه می دهد و در هزینه سازنده صرفه جویی می کند. همیشه به یاد داشته باشید که وقتی عملیات لیزر شما با مشکلی مواجه شد، با مجموعه مگاماشین سرویس تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب

جهت مشاوره با کارشناسان و اطلاع از برندهای موجود و قیمت ها لطفا شماره خود را در کادر زیر ثبت نمایید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.