نازل لیزر فایبر چیست ؟

نازل برش (Laser Cutting Nozzle)، از قطعات دستگاه برش لیزر فیبر است که برای هدایت و تمرکز پرتو لیزر بر روی ماده مورد نظر کاربرد دارد. این قطعه بر اساس قطر دهانه و فاصله فوکوس که در انواع آن مختلفی است مناسب برای برش مواد با ضخامت متفاوت می باشد.

انواع نازل لیزر

نازل a

Type A

نازل Type A یکی از انواع نازل های استفاده شده در دستگاه های برش لیزر فیبر است. این نازل به شکل استوانه ای با قطرهای مختلف و ارتفاع های مختلف ساخته می شود و برای برش مواد با ضخامت های مختلف به کار می رود.مزیت اصلی نازل Type A این است که برای برش موادی با ضخامت بالا، به دلیل داشتن فاصله ای بین قسمت پایینی نازل و سطح مواد که برش می شود، قابلیت خنک شدن بیشتری دارد. این در حالیست که نازل های دیگر مانند نازل های Type C دارای فاصله کمتری هستند و باعث افزایش دما و کاهش عمر نازل می شوند.به طور کلی، نازل Type A برای برش مواد با ضخامت بیشتر و در سرعت های کمتری مناسب است و برای کاربردهایی مانند برش فلزات ضخیم استفاده می شود.

نازل نوع b

Type B

نازل Type B نوع دیگری از نازل‌های مورد استفاده در دستگاه‌های برش لیزر فیبر است که برای برش و جوشکاری مواد فلزی با کیفیت بالا استفاده می‌شود. این نازل دارای ساختاری به شکل مخروطی است و برای کاهش فاصله بین سر نازل و سطح مواد به کار می‌رود که این مسئله باعث افزایش دقت و کیفیت برش می‌شود.نازل Type B دارای مزایایی مانند عمر بیشتر، دقت بالاتر در برش و جوشکاری و پایداری حرارتی بیشتر در مقایسه با نازل Type A است. همچنین، در صورت استفاده از این نازل، تولید کارآیی و میزان پسماند از نازل Type A کمتراست.نازل Type B بیشتر برای برش و جوشکاری مواد فلزی در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، صنایع هوافضا و صنایع دریایی استفاده می‌شود.

نازل نوع b,c

Type C

نازل Type C نوع دیگری از نازل‌های مورد استفاده در دستگاه‌های برش لیزر فیبر است که به منظور جوشکاری و اتصال قطعات فلزی استفاده می‌شود. این نازل دارای ساختاری به شکل استوانه‌ای است و برای کاربردهایی که نیاز به حجم بالایی از لحیم و یا فوم دارد به کار می‌رود.نازل Type C دارای مزایایی مانند عمر بیشتر، قابلیت جذب حرارت بیشتر و پایداری حرارتی بیشتر در مقایسه با نازل‌های Type A و Type B است. همچنین، با توجه به شکل استوانه‌ای آن، نازل Type C قابلیت جذب حرارت و بالابردن کارایی در برش و جوشکاری را افزایش می‌دهد.نازل Type C بیشتر برای کاربردهایی که نیاز به حجم بالایی از لحیم و یا فوم دارد، مانند صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا و صنایع دریایی استفاده می‌شود.

تا حالا با سه نوع نازل لیزر برش آشنا شده ایم، هر کدام از این نوع ها داری دو نوع متفاوت سینگل (single) و دابل (Double) هستند:

نازل سینگل

نازل سینگل (single)

نازل تک لایه یا سینگل از گاز نیتروژن به عنوان گاز کمکی استفاده می کند و برای برش استیل و آلمینیوم و مس و سایر فلزات رنگین کارآمد می باشد . 

نازل دبل

نازل دابل (Double)

نازل دو لایه یا دبل از اکسیژن برای گاز کمکی استفاده می کند . و برای برش آهن و فولاد کربن استفاده می شود، 

نازل لیزر فایبر روکش دار (Chrome) و ساده

و در آخر باید گفت که تمامی این مدل های که در بالا نام بردیم خود دو نوع نازل با روکش کروم chrome و ساده (بدون روکش کروم chrome) دارد . که نمونه های از آن در تصویر زیر مشاهده می کنید .

 

نازل لیزر فایبر روکش دار کیفیت برش بسیار بالاتری دارد، همچنین دارای مقاومت بیشتری نسب بده نازل لیزر فایبر ساده است .

نازل برش لیزر روکش دار و بدون روکش

انتخاب کالیبر نازل برش مناسب

  1. صفحات نازک زیر 3 میلی متر، مناسب برای نازل در 1.0 میلی متر.
  2. برش صفحه 3mm-10mm ضخامت، مناسب برای نازل 1.5mm
  3. هنگام برش صفحات 10 میلی متری یا بیشتر، نازل های 2 میلی متر یا بیشتر را می توان انتخاب کرد.

راهنمای خواندن کد سریال روی نازل

سریال نازل برش

بر بسته بندی بیشتر نازل ها کد سریال نامبر را مشاهده می کنیم که می توان با خواندن آن به مشخصات نازل دست پیدا کنید . 

از چپ به راست :

s :  حروف سری است 

عدد : بعد از حرف سری یک عدد مثال 32 هست که نشان دهده سایز نازل است (قطر دایره دایره بزرک)

A/B/C : سه حروفی که نوع نازل را مشخص می کند، یعنی مخروطی، کلاه مکزیکی و استوانه ای

عدد : عدد بعدی آن نشان دهنده ارتفاع نازل است 

S/D : سینگل و دابل بودن نازل را نشان می دهد S سینگل و D دبل 

البته ممکن است فرمت این نوع سریال برای بعضی از قطعات و شرکت ها متفاوت باشید .

انواع کالیبره نازل برش لیزر (Caliber)

نازل لیزر برش در انواع سایز کالیبره

CALIBER: 0.8 / 1.0 / 1.2 / 1.4 / 1.5 / 1.8 / 2.0 / 2.5 / 3.0 / 3.5 / 4.0 / 4.5 / 5.0 / 5.5 / 6.0

کالیبر لیزر برش

قیمت و خرید نازل لیزر فایبر (Laser Cutting Nozzle)

برای دریافت قیمت و مشخصات بیشتر لطفا فرم بالا را پر و ارسال کنید .

شما می توانید برای خرید نازل لیزر فایبر و همچنین برای مشاوره انتخاب بهترین نازل لیزر با کارشناسان مگاماشین سرویس در ارتباط باشید. 

برای دریافت مشاوره، قیمت  و خرید قطعات دستگاه برش لیزر لطفا شماره تماس خود را از طریق فرم برای ما ارسال کنید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

جهت مشاوره با کارشناسان و اطلاع از برندهای موجود و قیمت ها لطفا شماره خود را در کادر زیر ثبت نمایید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.